Hepimizin hayatlarında dönüm noktaları olur. Çoğunun geldiğini öngöremesek de bazıları sinyallerini vererek gelir. Üniversite sınavı da bunlardan biri. Aldığımız kararın geleceğimizi etkileyeceğini bilmek hem inanılmaz güzel hem de belirsizlik sebebiyle korkutucudur.

Sınava hazırlanan öğrencilerden “İlk 30.000’e girsem tamamdır” “Boğaziçi olmasa bile en kötü İstanbul Üniversitesine girerim inşAllah” gibi cümleler duyuyorum.  Hayırlısını isterken bile “Allah’ım inşallah hakkımda hayırlısı olur ama tabi KATÜ olsa ne güzel olur” şeklinde eklemeli, çıkarmalı dualar yapıyoruz. Şu olmazsa bu. Bu olmazsa şu.

Ancak ben ne zaman birinin belirli bir şey için dua ettiğini duysam, zihnim bu duanın sonucunda oluşabilecek kaos senaryolarını yazmaya başlıyor. Mesela “Allah’ım sen bana ….. Üniversitesini nasip eyle” duasının kabul edildiği örneğinden gidersek:

Senaryo 1: Üniversiteye gidilir fakat hiç hayal edildiği gibi değildir.

Senaryo 2: Her üniversitede iyi ve kötü öğretmenler vardır. O üniversite de en sevilen derslerin çoğunluğu, öğretmekte başarısız öğretmenler tarafından öğretilir.

Senaryo 3: Üniversite ve öğretmenler muhteşemdir fakat kafa dengi arkadaş çevresi bulmak çok zordur. Kafa dengi arkadaşlar, farklı dersler alıyordur. Grup projelerinde hep gıcık insanlara denk gelinir :/

Senaryo 4: Üniversite, öğretmenler, arkadaşlar mükemmeldir. “İyi ki burayı tercih etmişim” denilir. Fakat üniversitede tanışılan kötü bir eş adayıyla yaşanılan sorunlar sebebiyle “Keşke seninle hiç tanışmasaydım, keşke hiç o üniversiteyi tercih etmeseydim” bile denilebilir.

Biliyorum 4. Senaryo biraz abartılı oldu 😀 Ancak siz mesajı almışsınızdır. Sonuç olarak, bir okulun ve bölümün güzel olduğunu düşünmemiz, bizim için hayır olduğu anlamına gelmiyor. Bu sebeple, ben dualarımı fazlaca belirli yapmak yerine “Allah’ım bana bahşedebileceğin en hayırlı ve en güzel okulu/bölümü/öğretmenleri/arkadaşları/kampüsü/dersleri nasip eyle. Bu önemli tercih zamanında, senin rızanı kazanabileceğim yolları bana kolaylaştır” şeklinde dua etmeyi tercih ediyorum.

Sonrasında yine de hoşnut olmadığım bir sonuçla karşılaşırsam, yukarıda bahsettiğim tarz senaryoları düşünüp halime şükrediyorum 😀 Belki de bundan dolayı, zorlayıcı bir üniversite hayatı yaşamış olmama rağmen, hiç pişmanlık yaşamadım elhamdülillah. Çünkü Allah’ın bana hayır olanı bahşettiğini ve yaşadıklarımın da beni yalnızca daha iyi kıldığını biliyordum.