Müzik dinlemeyi oldum olası sevmişimdir. Şarkılar; iş yaparken, ders çalışırken, yolculuk yaparken monotonluğu kırmakta çok işe yarıyor. Ancak müzik dinlemenin haram-helal açısından şüpheli bir konu olduğu biliniyor. Sonuçta müzik çok büyük bir kategori. İçinde klasik müzik de var, K-pop da. İlahiler de var, rock da. Bu sebeple akademi dünyasında konuyu farklı açılardan ele alan birçok yorum bulunabiliyor.

Çocukluğumdan beri müzik bağımlısı biri olarak, bu konu üzerine düşünmeyi olabildiğince erteledim. Ancak geçtiğimiz Ramazanların birinde, bu konuda hassas olan arkadaşlarımdan güç alıp, “Artık yeter” diyerek, kendime şarkı dinlememe hedefi koymuştum. Zor olacağını tahmin etmiştim fakat aman Ya Rabbim! Yemeksiz, susuz, filmsiz olmak nispeten daha tahammül edilebilirken, müziklerim olmadan resmen boşluğa düşmüştüm. Şarkı dinlememek için tüm gücümle çaba harcamam gerekiyordu. Ona rağmen hedefimi gerçekleştirmekte hemen başarılı olamamıştım. Bu yüzden kendime şu şekilde aşamalar belirlemiştim;

 1-Müzik uygulamamda sevdiğim tarz şarkıların en az şüpheli olanlarını bırakıp, geriye kalanları silmek,

Açıkçası ben zaten bizi kulağımızla ahlaki açıdan yanlış ortamlara dahil eden müziklerden hiçbir zaman hoşlanmadım. Zaman zaman bestesini beğensem de sözleri yüzünden dinleyemediğim şarkılar oluyordu.  Ancak sonunda bu kısıtlılık benim daha güzel keşifler yapabilmemi sağladı:)

2-Yabancı pop müziklerin sözleri helalleriyle değiştirilmiş olanlarını dinlemek,

Önceden, bu şekilde sözleri değiştirilmiş birkaç ünlü şarkı duymuştum ancak beğenmemiştim. Daha sonra aşağıda kanalının linkini verdiğim Siedd’ı duydum. Ve işte işini iyi yapmak diye ben buna derim:) Helal olmasının yanında, neredeyse tüm şarkıları duayla dolu. MUH-TE-ŞEM.

3-İlahi dinlemek,

Eskiden ilahilere karşı büyük bir önyargım vardı maalesef. İlahilerin eğlenceli olabileceğini söyleseniz hayatta inanmazdım. Ancak aşağıda linkini vereceğim yabancı ilahileri keşfettikten sonra bu önyargım yerle bir oldu, elhamdülillah.

4- Müziğe ayırdığım zamanı azaltmak ve en sonunda da dinlememek…

Uzun bir çabanın sonunda ulaştığım sonuç. Zaman zaman hedeflerimden şaşsam dahi, artık müzik dinlemeyi kesmek benim için çok kolay elhamdülillah. Öyle ki bazen elim müzik uygulamasına giderken, şeytanı şaşırtıp pat diye bir hutbe açıp dinliyorum falan:)

Benimle aynı serüvenden geçiyorsanız ve haram müziklerinin yerine helal alternatiflerini arıyorsanız, aşağıdaki kişileri dinlemenizi öneririm. Yine de şunu unutmamak gerekir; Özellikle her şeye kolay erişim sağlanabilen bu zamanda, şeytanın bizi helalden haram çekmesi çok kolay. Bu aynı, eğitim videosu izlerken, kendimizi bir anda başkalarının sevgili muhabbetlerini izlerken bulmak gibi sonuçlanabilir. O yüzden yapabiliyorsak, şüpheli şeylerden topyekûn uzakta durmakta fayda var…

Siedd (Popüler şarkıları ilahiye çeviriyor. Genel olarak müzik aleti değil sadece insan sesi kullanıyor)

Kanal: https://www.youtube.com/channel/UC9Jrzve0dhPoo_LexakSFMw

Talib Al Habib

The Loved One: https://www.youtube.com/watch?v=bG3VeIksASQ

Amantu Billahi: https://www.youtube.com/watch?v=CDpiG_ILlq4

AWAKENING RECORDS :

Birçok ünlü ilahisanatçısı bu şirketten çıkıyor. Benim aralarında beğendiklerim;

Maher Zain

Antassalam: https://www.youtube.com/watch?v=wjJ_3DQ7qCU

 –Harris J (22 yaşındaki şarkıcı- bazen ilahi bazen şarkı söylüyor)

Worth It: https://www.youtube.com/watch?v=AQ1tSqKKLVk