“İnsanı ölümden eceli korur”

Geçen gün Twitter’da Amerikalı bir doktorun Corona’yla alakalı floodının altında bir yorum gördüm.  Bir hanımefendi “Benim eşimde de kas ağrısı vs. semptomlar vardı. Semptomlar başladıktan 9 gün sonra eşim vefat etti. Amerikan Sağlık …. (İsmini hatırlamadığım bir kurum) bu semptomları daha yeni semptomlar listesine ekledi. Bence eşim de Corona’ydı ve eğer o zaman bunu bilseydim eşime test yaptırırdım. O belki şimdi burada olabilirdi” gibi üzücü bir tweet atmıştı.

İnsan böyle bir olayı duyduğunda gerçekten kalbi kırılıyor. Zihnimize hemen keşkeler üşüşüyor. Sonuçta ölüm bu, nihai sonuç. Artık bir şey yapamayacak olmamıza rağmen, birçoğumuz geçmişi değiştirmek için zihnimizde inanılmaz bir çaba harcıyoruz. Bazen bu keşkeler yüzünden yasımızı bile sağlıklı yaşayamıyoruz. Kimi insan sevdiğinin vefatı için kendini suçluyor, kimisi başkalarını suçluyor. Yaşayamadığımız üzüntümüz ve acımız, ortaya öfke olarak dökülüyor.

Biz o hanımı muhtemelen teselli edemeyiz, bu onun kendi acısı ve belki de beyhude arayışı. Ama Müslümanlar olarak bizi teselli eden farklı bir gerçek var. Ölümün vakti ve mekânı değişmez. Bütün şartlar değişseydi, o hanım semptomları bilseydi, kocasına test yaptırsaydı da sonuç ne çıkarsa çıksın ve ne tedavi uygulanırsa uygulansın, eşinin ecel vakti gelmişti. Keşkelerin ve geçmişin değişkenlerinin içinde boğulmak çok kolayken, bu gerçek bizim savrulmamızı önleyebilecek tek inanç olabilir. Yasımızı olduğu gibi yaşayabilmemiz için bize güç verip, geçmişin değiştirilemezliği karşısında mahvolmamızı önleyebilir.

Sevdiklerimizi kaybetmek tarih boyunca zordu ve dünyanın sonuna dek zor kalacak. Ancak bunu kabul edebilip, acımızı yaşayıp, yasımızı tutup, hayatımıza devam etmek zorundayız. Öbür tarafta en güzel yerde tekrar buluşabilmek için tüm gücümüzle yaşayıp, bol bol dua edebilmeliyiz. Bu hayat göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor sonuçta.

Allah sevdiklerimizle Firdevs cennetlerinde tekrar buluşmayı nasip eylesin ve gönlümüze uçsuz bucaksız, hayır dolu bir ferahlık versin. Amin.