Dünya genelinde neredeyse bir milyon satan Bir Çift Yürek, Amerikalı tıp doktoru Marlo Morgan’ın ağzından Avustralya’da Aborjin bir kabileyle geçirdiği 3 ayı anlatıyor. Modern dünyadan tamamıyla izole yaşayan bu kabile, Marlo’nun Aborjin gençlere destek olmak için yaptığı çalışmalar üzerine onu tanışmaya davet ediyor ve serüven bu şekilde başlıyor. Kitap özellikle modern insanların (Kitabın bahsettiği şekilde: Mutantların) anlamakta zorlanabileceği telepati, canlıların enerjisini algılayabilmek, farklı iyileşme yöntemleri gibi ilginç olayları aktarırken, aynı zamanda ruhsal açıdan birçok değerli mesaj da içeriyor.

Gelelim kitabı garip kılan kısma; bu kitapta geçenlerin tamamının doktorun kendi uydurması olduğu iddia ediliyor. Aborjin dernekleri ve Avusturalya yetkilileri, yalan bilgi yaydığı gerekçesiyle kitabı yayından kaldırmak için çok büyük bir çaba gösterdi. Bu tepkiler karşısında, kitabın yayınevi Harper Collins kitabı “Kurgu” kategorisine kaydırarak açıklama yapma gereksinimini ortadan kaldırdı. Ancak kitabın ilk kısmında hala “kitabın kesinlikle gerçeklere dayandığını” belirten bir önsöz var. Sonuç olarak, yazar ve yayınevi tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı için, kitabın gerçeklere dayanıp dayanmadığı bugün dahi tartışma konusu.

Upset, Sad, Confused, Figurine, Unhappy, Sadness
Kafası Karışık Ben- Temsilidir 🙂

Açıkçası ben kitabı okurken bazı tutarsızlıklar sezmiştim, zaten bu sebeple gerçekliğini araştırdım. Ancak yine de bir insanın bunları tamamıyla kafasından atabilmesi de mantıklı gelmiyor. Öğrendiğime göre Marlo gerçekten de Avustralya’da yaşamış ama kitapta belirttiği gibi 1 yılın üstünde değil, 5 ay kadar. Yani aslında anlattıklarını yaşayabilmesi için yeterince süre Avusturalya’da kalmamış. Bu sebeple ben doktorun Bir Çift Yürek’i Aborjinlerle alakalı duyduğu ve okuduğu hikayeler, anılar, gezilerde öğrendikleri vs. üzerinden yazdığına inanıyorum.

Fakat benim hala anlam veremediğim, kadın Amerika’ya geri döndükten sonra birçok yayınevinden ret almasına rağmen, kendi imkanlarıyla kitabı bastırmış. Yani insan yazdıklarını gerçekten yaşamadıysa, neden bu kadar inatla kurgu bir kitap çıkartmak ister? İşte bunu gerçekten öğrenmek isterdim.

Özet olarak, anlatılanların gerçekliği sorgulanarak okunursa, çerezlik, gayet eğlenceli bir kitap. Uydurma dahi olsa içerisinde çok güzel mesajlar var. Okunmasını tavsiye ederim.

Kitabı incelemek isterseniz: https://www.kitapyurdu.com/kitap/bir-cift-yurek/56469.html